24. januar 2019

LOOP Fitness runder 100 centre med træning for helt almindelige mennesker

I denne uge runder LOOP Fitness 100 centre. På kun tre år har kæden dermed fordoblet antallet af centre fra 50 ved udgangen af 2015 til nu 100. Ifølge adm. direktør i LOOP Brian Schneider er miljøet i centrene centralt for kædens succes.

- Vi ved, at vores medlemmer vælger os, fordi træningen er nem at gå til – og ikke mindst fordi de synes, at LOOP er et rart sted at komme. Her er ingen spejle på væggene, stemningen er afslappet og her er rent og pænt. Det er noget, der betyder meget for vores medlemmer, og som de ikke finder i mange andre fitnesscentre. Og Brian Schneider uddyber - Det, at man kan komme, som man er, og kan træne uden at føle, at man bliver målt, vejet og vurderet, taler til den brede danske befolkning, og derfor tror jeg, vi oplever så stor en efterspørgsel. 

Fejres med stil

De 100 centre fejres i alle LOOP centre lørdag d. 26. januar. Her bydes der på ’bobler og snack’ og hyggeligt samvær fra kl. 8-11, og LOOP indbyder både nye og eksisterende medlemmer til at kigge forbi og fejre sammen med dem. 

Effektiv træning for hele familien 

LOOP bygger på et enkelt men effektivt træningsprogram, hvor hele kroppen trænes igennem på kun 24 minutter. Træningen foregår i 16 maskiner placeret i en cirkel. Her er ingen faste tider eller indviklede træningsprogrammer: man kommer, når det passer én, springer ind i træningscirklen et vilkårligt sted, og så er man i gang. 

I 37 af LOOP’s centre kan de 8-14-årige desuden træne i deres egen træningscirkel med maskiner specielt indrettet til børns endnu ikke færdigudviklede fysik. På den måde kan træningstid også være lig med familietid.

Tilbud på træning

I anledningen af fejringen af de 100 centre har LOOP Fitness et tilbud til nye medlemmer. Til og med den 4. februar fås de første 30 dages træning for kun 1 kr., og oprettelsen er gratis. 

Læs mere om Loop Fitness Skive

Følg os på Facebook

Tilbage til oversigten

Følg med på Facebook

Læs også

bubblemedia